Žonglovanie s 3 loptičkami

Návod - ako žonglovať s 3 loptičkami

Kaskáda s tromi loptičkami

Najzákladnejší spôsob, ako žonglovať s 3 loptičkami znázornený vľavo sa volá kaskáda. Je to ten najjednoduchší trik s 3 loptičkami a vychádzajú z neho mnohé iné žonglérske triky, ako napríklad tenis alebo half-shower. Ak sa teda chceš naučiť žonglovať, začni práve týmto trikom.

Najlepší spôsob, ako sa naučiť žonglovať s 3 loptičkami kaskádu je rozdeliť trik na niekoľko jednoduchých krokov, ktoré si postupne osvojíš. Aby sa ti loptičky nerozkotúľali po izbe, keď ti padnú na zem, skús žonglovať nad gaučom alebo posteľou. Poďme na to:

Krok 1 - jedna loptička

V tomto návode budem predpokladať, že si pravák/čka, pravá ruka teda v skutočnosti znamená silnejšia ruka. Ak si ľavák/čka, rob všetko opačne.

Najprv si nacvičíme hod jednou loptičkou. Zober si loptičku do svojej pravej ruky a hoď ju do ľavej. Výška hodu by mala byť trochu nad úrovňou očí. To isté si nacvič ľavou rukou. Keď sa ti darí robiť pekné oblúčiky obidvoma rukami, môžeš prejsť k ďalšiemu kroku.žonglovanie s 3 loptičkami - krok 1

Krok 2 - dve loptičky

Zober si do pravej aj ľavej ruky po jednej loptičke. Najprv vyhoď loptičku z pravej ruky (ako v kroku 1). Keď dosiahne svoj vrchol, rovnakým spôsobom popod ňu hoď druhú loptičku z ľavej ruky. Potom obe loptičky pochytaj. Malo by to vyzerať takto:

žonglovanie s troma loptičkami - 2 loptičky

Väčšina ľudí si pri tomto cvičení intuitívne začne podávať druhú loptičku vodorovne medzi rukami. Toto je nesprávne, druhá loptička by mala mať podobnú trajektóriu, ako prvá.  Takto by to vyzerať nemalo:

žonglovanie s 3 loptičkami - nesprávny hod

Nesprávne žonglovanie

Zo začiatku ti to možno úplne nepôjde, nevzdávaj sa. Najprv si to natrénuj tak, že začínaš pravou rukou. Potom to isté aj s ľavou. Uisti sa, že obidve loptičky hádžeš rovnako vysoko.

Krok 3 - tri loptičky

Ak si sa dostali až sem, máš skvelý nábeh na žonglovanie s tromi loptičkami. Teraz ťa čaká najväčšia výzva. Začni s dvoma loptičkami v pravej ruke a jednou loptičkou v ľavej.

Striedavo vyhoď všetky tri loptičky do vzduchu. Z pravej, z ľavej a potom zase z pravej. Začať musíš vždy tou rukou, kde máš dve loptičky. Potom všetky tri pochytaj.

Snaž sa všetky loptičky (aj tú poslednú!) hádzať do približne tej istej výšky. Týmto trom po sebe idúcim hodom sa hovorí flash. Tesne pred tým, ako loptičky pochytáš by na chvíľu mala nastať situácia, keď sú všetky tri loptičky vo vzduchu.

Precvičuj začínanie obidvoma rukami, najprv pravou, potom ľavou. Pri súvislom žonglovaní s troma loptičkami bude frekvencia hodov trochu menšia, preto je toto cvičenie užitočné pre nacvičenie väčšej rýchlosti hodov. Keď toto zvládneš, k žonglovaniu s 3 loptičkami si už veľmi blízko.

Krok 4 - štyri, päť a viac hodov

Opäť si zober dve loptičky do pravej ruky a jednu do ľavej. Vyhoď prvú loptičku z pravej ruky. Počkaj, kým dosiahne vrchol. Potom vyhoď loptičku z ľavej ruky, čím uvoľníš miesto pre prvú loptičku. Chyť prvú loptičku do ľavej ruky. Keď druhá loptička dosiahne svoj vrchol, hoď tretiu loptičku z pravej ruky, čím uvoľníš miesto pre druhú loptičku, ktorú teraz môžeš chytiť. Keď tretia loptička dosiahne svoj vrchol, vyhoď ďalšiu a tak ďalej... Takto vyzerá 5 hodov:

žonglovanie s 3 loptičkami - 5 hodov

Vždy robíš to isté: keď je loptička X na vrchole, hodíš ďalšiu uvoľňujúc miesto pre loptičku X. Najprv urob 4 hody a loptičky pochytaj. Keď ti to pôjde, skús urobiť 5 hodov, potom 6 a potom pokračuj tak dlho, kým ti loptičky nepopadajú:

súvislá kaskáda s tromi loptickami

Ak máš problém s niektorým konkrétnym cvikom, skús sa vrátiť o krok späť a lepšie ho natrénovať. Po 2-3 hodinách cvičenia by si mal byť schopný urobiť niekoľko po sebe idúcich vrhov, čo sa už dá považovať za žonglovanie s tromi loptičkami! Gratulujem!

Čo ďalej?

Teraz už stačí len veľa žonglovať a časom ti loptičky úplne prestanú padať. Kaskáda je však iba začiatok! Čaká ťa veľké množstvo iných trikov, z ktorých mnohé sú len o trochu ťažšie od kaskády:

Po zvládnutí kaskády odporúčam triky tenis, half-shower a 2 v 1.

Videá

Mižuov videonávod v slovenčine. Pozri jeho stránku juggle.sk a youtube kanál:

Návod od Howcast:

Názor na “Žonglovanie s 3 loptičkami

  1. JAPALO

    VÝBORNE ! ! !
    Uvedomil som si základy a viem čoho sa treba vystríhať.
    ( učím sa to s tenisovými loptičkami )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *