Mills Mess

Mills Mess animáciaNáročnosť: 4/10
Nutné predpoklady: Reverzná kaskáda
Užitočné vedieť: Mlyn

Mills Mess je veľmi populárny trik pri ktorom žonglér neustále prekrižuje ruky a loptičky cestujú v oblúčikoch zo strany na stranu. Vyvoláva ilúziu, že všetky loptičky sa pohybujú po tej istej dráhe - jedna vedie vpredu a ostatné ju nasledujú. V skutočností má však každá loptička svoju vlastnú unikátnu dráhu.

Mills Mess je vlastne iba veľmi zdeformovaná kaskáda (má rovnaký siteswap). Zo začiatku môže byť ťažké počas triku pamätať na to, čo má ktorá ruka práve robiť, keďže obe robia v istý moment niečo iné. Našťastie sa dá trik rozdeliť na niekoľko nezávislých častí, ktoré sa dajú nacvičiť zvlášť. Potom ich treba len spojiť dokopy.

1. krok - loptička č. 1

Začni s prekríženými rukami s pravou rukou na vrchu. V pravej ruke (PR) je jedna loptička, ľavá ruka (ĽR) je prázdna.

Vyhoď loptičku z PR, a zároveň "odkríž" a znovu prekríž ruky, tentokrát s ĽR navrchu. Chyť loptičku do ĽR.

Z tejto pozície si teraz môžeš nacvičiť to isté na opačnej strane - hoď loptičku naspať z ĽR do PR a opäť pritom prekríž ruky a loptičku chyť. Pri tomto cvičení je loptička vždy hodená aj chytená vrchnou rukou. Ak to tak nie je, niečo robíš zle.

Toto bude dráha jednej z loptičiek. Nacvič si to dobre na oboch stranách, pri žonglovaní Mills Mess budeš musieť toto zvládnuť ešte popri ďalších dvoch loptičkách.

2. krok - loptička č. 2

Loptička č. 2 je na začiatku v tvojej ĽR a hádžeš ju, až keď sú tvoje ruky odkrížené (rozumej "nie prekrížené, v normálnej polohe"). Začni s prekríženými rukami: prázdna PR navrchu, ĽR s loptičkou naspodku. Odkríž ich, vyhoď loptičku, znova prekríž a loptičku chyť do PR, ktorá je teraz naspodku. K vyhodeniu tejto loptičky by malo dôjsť vtedy, keď sú ruky na tej istej vodorovnej úrovni.

Z tejto pozície teraz môžeš prejsť naspäť do začiatočnej polohy, keď všetko urobíš zrkadlovo. Loptička č. 2 je vždy hodená, keď sú ruky odkrížené a chytená spodnou rukou.

Predtým, než prejdeme k tretiemu kroku je užitočné zdôrazniť dve veci, ktoré ti pomôžu lepšie pochopiť, čo sa deje a tiež objaviť, ak niekde robíš chybu. Pri žonglovaní Mills Mess:

 • Nikdy nemôžeš chytiť loptičku tou rukou, ktorá ju hodila. Každá loptička hádzaná vždy z jednej ruky do druhej, teda keď loptičku vyhodíš z ĽR, chytiť ju musíš do PR a opačne.
 • Pri prekrižovaní sa ruky na vrchnej a spodnej pozícii striedajú. Teda, ak máš ruky prekrížené s PR navrchu, po odkrížení a následnom prekrížení musí byť navrchu ĽR a opačne.

3. krok  - loptičky č. 1 a 2 spojené

Teraz spravíš to, čo v kroku 1 a 2, akurát už nie samostatne, ale dokopy. Začni s prekríženými rukami s PR navrchu, v ktorých máš po jednej loptičke. Potom:

 1. Vyhoď loptičku z PR
 2. Odkríž ruky
 3. Vyhoď loptičku z ĽR
 4. Prekríž ruky
 5. Chyť prvú loptičku do ĽR
 6. Chyť druhú loptičku do PR

Na vykonaní týchto 6 bodov by si mal mať po jednej loptičke v obidvoch rukách a ĽR navrchu.

Po zvládnutí sa nauč to isté aj zrkadlovo na druhej strane, ako na animácii hore. Poriadne si to nacvič na oboch stranách, aby si bol(a) pripravený/á na najťažší, štvrtý krok.

4. krok - tri loptičky

Tento krok bude pre teba pravdepodobne zatiaľ najväčšou výzvou. Netreba sa však vzdať: keď ho zvládneš, už k plnému Mills Mess nebudeš ďaleko. A výsledok určite stojí za tu námahu.

Začínaš ako v kroku 3, akurát vo vrchnej PR máš tentokrát 2 loptičky. Vykonaj uvedených 6 bodov. ALE: tesne pred bodom 6 hodíš tretiu loptičku z PR. Potom loptičky pochytáš. Pamätaj na pravidlo, že loptičky sú hádzané vždy z jednej ruky do druhej.

Nové inštrukcie doplnené o tretiu loptičku sú teda nasledujúce (pridané body sú vyznačené červenou):

 1. Vyhoď loptičku z PR
 2. Odkríž ruky
 3. Vyhoď loptičku z ĽR
 4. Prekríž ruky
 5. Chyť prvú loptičku do ĽR
 6. Vyhoď poslednú loptičku z PR
 7. Chyť druhú loptičku do PR
 8. Chyť poslednú loptičku do ĽR

Skús to odpozorovať z animácie. Veľa šťastia!

Ak sa ti to podarilo, gratulujem. Teraz trénuj, až kým týchto 8 krokov nebudeš mať problém vykonať bez veľkého sústredenia. Potom sa to nauč na opačnú stranu, už by to malo ísť ľahšie.

Predtým, než pôjdeš ďalej sa uisti, že hádžeš loptičky v pekných oblúčikoch zo strany na stranu a nie zvislo nahor ako pri stĺpcoch. Po troch hodoch loptičky vždy pochytať a začni od začiatku, pričom sa sústreď na kvalitu a presnosť hodov. Je to lepšie, ako keby si mal silou-mocou pokračovať v neporiadnom žonglovaní, až kým sa ti loptičky úplne nerozlietajú.

Keď už loptičky vieš pekne hádzať obidvoma smermi, prejdi ďalej.

5. krok - pokračovanie v žonglovaní

Teraz, keď vieš loptičky hádzať smerom doprava aj doľava, môžeš tieto série troch hodov cyklicky spájať dokopy. Tri hody smerom doprava, tri hody smerom doľava, tri doprava, tri doľava... Skúšaj a určite sa čoskoro naučíš, ako plynulo prejsť z jedného smeru do druhého:

Mills Mess animácia

Videá

Návod od JugglingTricks

Svetový vytrvalostný rekord v Mills Mess s 3 loptičkami: 1 hodina, 5 minút a 37 sekúnd

Viac loptičiek

Mills Mess sa dá žonglovať aj s viac, ako 3 loptičkami. Už pri 4 loptičkách je to však pomerne ťažký trik náročnosťou porovnateľný s 5-loptičkovou kaskádou.

Mills Mess animáciaMills Mess so 4 loptičkami Mills Mess s 5 loptičkami

 

 

 

 

S piatimi loptičkami:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *